Granitas


 

Granitas — vienas plačiausiai naudojamų ir daugiausiai savybių turintis natūralus akmuo.

 

          Granitas yra labiausiai paplitęs pasaulyje vulkaninės kilmės uoliena, kurios raštas, tekstūra gali būti sudaryti iš granulinio tipo, debesinių linijų, tiesių linijų ar maišyto tipo, kuomet tekstūroje įeina ir vieno ir kito tipo raštas. Granitas labiausiai tikėtina, kad yra baltos, rožinės, ar pilkos spalvos, priklausomai nuo jo mineralogijos. Žodis „granitas“ kilęs iš lotynų kalbos (lot. „Granum“), kur reikšmė yra lietuviškai verčiant grūdų ar grūdėtas, kur pati akmens, uolienos struktūra yra vienaip ar kitaip turinti didelį ar mažesnį grūdingumą. Aprašant uolieną, granitas yra vulkaninės kilmės uoliena, turinti mažiausiai 20 % kvarco ir daugiau kaip 65 % šarminių feldšpatų tūrio.

          Terminas „Granitinis“ tinkamas granitui ir grupei vulkaninės kilmės uolienos, su panašiomis tekstūromis and minimaliomis įvairesnėmis kompozicijomis bei kilmės. Šios uolienos daugiausiai sudarytos iš mineralinių špatų, kvarco, žėručio ir kitų amfibolinių silikatinių mineralų, kur mineralizacija pasiskirstoma tolygiai ar pakankamai tolygiai ir sudaro kelias vienodai vyraujančias spalvas, kuomet matomos tamsios bei šviesios granulės, išsidėsčiusios paviršiuje. Kartais kai kurie atskiri kristalai yra didesni nei įprastinės granulės, tai yra kuomet granulė siekia net iki kelių centimetrų, tuomet uoliena vadinama ir laikoma kaip Porfyras ar Porfyrinės kilmės.

          Granitas yra visada labai masyvus, išorinėse ir vidinėse struktūrose, yra labai kietas ir tvirtas, tad nuo senų laikoma yra plačiai naudojamas įvairiose srityse, ir vis dažniau naudojamas kaip statybinis akmuo. Šiuo metu granitas ypač plačiai naudojamas kaip apdailinės statybinės medžiagos, kuomet kuriami įvairūs baigtiniai produktai, kaip pavyzdys: virtuviniai stalviršiai, vidiniai laiptai, palangės ar naudojamas fasadinei eksterjero apdailai.

          Granitas randamas įvairiose pasaulio šalyse. Kiekviena šalis turi savitą akmens struktūrą, raštą bei tekstūrą. Kiekviena sandara sudaro akmenį skirtingų savybių, tačiau granitas yra geriausias savybes turintis natūralus akmuo. Granito blokai kasami Brazilijoje, Italijoje, Ispanijoje, Portugalijoje, Kinijoje, Skandinavijos šalyse, Rusijoje bei kitose šalyse.

 

 

          Mineralogija


          

Granito sudėtis, mineralizacija iš ko sudarytas granitas.Granito sudėtis.
Granito pagrindinės sudėties mineralai.
Granitas susideda iš: kvarco, feldšpatų, biotitų, žėručio bei kitų silikatinių mineralų.

          Granito sudėtis pateikiama diagramoje, išdėstoma iš ko sudarytas granitas ir kokią proncentaliai dalį gali sudaryti granitą kiekvienas mineralas. Antroje nuotraukoje matomas realus vaizdas, kur kiekvienas akmens mineralas matomas akivaizdžiai kaip atrodo ir kokią dalį akmens sudaro. Tai vienas iš plačiausiai randamų mineralų šioje natūralaus akmens rūšyje.