Marmuras bei marmuro mineralizacija, panaudojimo galimybės.

Marmuras


 

Marmuras — išsiskiriantis savo neįprastu raštu, kuris suteikia aplinkai ypatingos prabangos. Praturtink savo namus!.

 

          Marmuras (lot. marmor, iš graikų kalbos – marmamos „spindintis akmuo“) – tai metamorfinė uoliena susiformavusi iš kalkakmenio arba dolomito veikiant aukštai temperatūrai ir slėgiui, kai viena uoliena žemės gelmėse virsta kita. Kalbant kiek plačiau, marmuras susidaro iš karbonatinių uolienų, dažniausiai klinties ir dolomito, vykstant metamorfizmo, o tiksliau regioninio ar kontaktinio metamorfizmo procesams. Marmurams susidaryti reikalinga aukšta temperatūra ir slėgis, todėl marmure paprastai nelieka jokių fosilijų. Metamorfizuojantis ypatingai švariai klinčiai, gaunasi balta marmuro spalva. Kitos spalvos ar juostelės atsiranda dėl įvairių priemaišų, dažniausiai molio, smėlio, aleurito, geležies oksido.

          Jis randamas Italijoje, Ispanijoje, Portugalijoje, Brazilijoje, Indijoje, Graikijoje, Egipte ir kitose pasaulio šalyse. Kiekvienoje šalyje išgaunami visiškai skirtingi ar minimaliai panašūs akmens luitai. Priklausomai nuo šalies, priklauso ir akmens sąndara bei jo grožis. Brazilija kaip ir granitą, gali pasiūlyti itin turtingos įvairovės marmuro srityje. Marmuras – labiausiai paplitęs apdailinis natūralus akmuo interjere. Nuo senų laikų jis buvo naudojamas rūmams, šventykloms ar skulptūroms. Marmuru dekoruojamos grindys, sienos, židiniai, laiptai, gaminami stalviršiai, palangės, kolonos ir kiti interjero elementai. Plačiai gaminamos skulptūros iš marmuro dėl galimybės pakankamai lengvai ir dailiai apdirbti patį akmenį.

          Marmuro apdaila naudojama labai plačiai interjere, žinoma galima kai kurį akmenį naudoti eksterjere, tačiau rekomenduojama naudoti granitą. Marmuras tinkamas įvairioms židinio apdailos detalėms, taip pat gaminami įvairūs vonios stalviršiai, sienų bei grindų apdaila. Plačiai naudojamas įrengiant pirties kompleksus ar panašios reikšmės patalpas. Taip pat kai kurie atspalviai naudojami ir virtuvės stalviršiams, tačiau būtina pasitarti su mūsų specialistais ar Jūsų sprendimas yra geras, o jei jau nusprendėte, tai leiskite papasakoti kaip apdailą išlaikyti tokią, kokią norite matyti.

 

          Mineralogija


          Daugelis marmuro susiformuoja ties judančių plokščių ribos, kur dideli plotai žemės plutos yra veikiami regioninio metamorfizmo. Kai kurie marmuro dariniai susiformuoja esant metaformoziniam kontaktui, kuomet karštos magmos, lavos dalelės kaitina šalia esančias klinties, kalkakmenio arba dolomito sandaras.

          Prieš metamorfizmą, kalcitas kalkakmenyje dažnai formuojasi iškastinės medžiagos ir biologinės nuolaužos. Metamorfizmo metu, šis kalcitas kristalizuojasi ir akmens tekstūra pasikeičia. Ankstyvoje kalkakmenio-marmuro transformacijos stadijoje, kalcito kristalai akmenyje yra labai nedideli. Trūkusiam akmeniui, susidaro tam tikros dulkės mineralų, tačiau lūžio metu, pakreipus akmenį į tam tikrą padėtį, kur yra apšviečiamas dienos šviesos, saulės, kalcito kristalai žėri, spindi, tad puikiai galima pamatyti būtent šiuos kristalus tokiu būdu. Turint galimybę, kelis kartus pavartykite lūžusiq vietą į saulės spindulius ir matysite blizgantį paviršių, kristalą.

          Progresuojant metamorfizmui kristalai vis didėja ir tampa vis lengviau atpažįstami kaip susikoncentravę, susirišę kalcito mineralai. Rekristalizacija išlaiko originalius fosilijų bei nuosėdinių kalkakmenio strukūras. Tai taip pat atsitinka be sluoksnių formavimosi, kurie paprastai randami akmenyse, kurie modifikuoti, persiformavę dėl tiesioginio spaudimo bei linkmės pokyčio besikertančių plokščių sienų.

          Rekristalizacija yra tai, kas lieka, žymi tarp kalkakmenio ir marmuro atskirymo metu. Marmuras, kuris buvo veikiamas žemo metamorfizmo lygio, turės labai mažus kalcito kristalus. Kristalai tampa didesni, kuomet metamorfizmo lygis vis didėjantis, progresuojantis. Molio mineralai tame progrese marmuro sandoroje pakeičiami į daug sudėtingesnius silikatinius mineralus, sąndaras, kuomet metamorfizmo veikimo lygis didėja.

Marmuro mineralas, kuris vadinamas calcitas yra kietas ir tvirtas mineralas.
Marmuro mineralas, kalcitas.

 

          Marmuras plačiausiai iškasamas baltos spalvos su įvairių mineralų priemaišomis. Tačiau, tai nėra apribota žaliava, kuri yra tik baltos spalvos ir skirtingų raštų. Marmuro akmuo iškasamas įvairių spalvų, raštų, sudėties: nuo balto, lyg sniegas iki juodos spalvos. Vis dėl to, kiekvienas natūralus akmuo yra savito grožio, rašto, ir tai galima laikyti itin išskirtiniu dalyku, o ką jau kalbėti kai suprantame, kad šios žaliavos kūrėjas, gamintojas yra pati gamta.

          Žemiau pateikiama lentelė, kurioje nurodyti kiekiai, mineralų, iš kurių sudarytas natūralus akmuo — marmuras. Kiekvienas kiekis nurodomas procentų intervalu siekiant pateikti bendrą supratimą apie akmens sandarą:

Mineralas Vidutinis kiekis
Lime (CaO) 28 — 32%
Silica (SiO2) 3 — 30% (varies with variety)
MgO 20 — 25%
FeO + Fe2O3 1 — 3%
Loss On Ignition (LOI) 20-45%